WESTPEX® 2017

Stamp Show

WESTPEX 2005

GRAND AWARD

 Samoa  1836 - 1900; Jan Berg

 

 

 

RESERVE GRAND AWARD

The RGA is sponsored  by the Collectors Club of San Francisco

Classic  Colombia; Alfredo  Frohlich

 

 

 

COURT OF HONOR

Tasmania; Koichi Saito

Grand and Gold
Samoa 1836-1900
Jan Berg
also
Fellowship of Samoan Specialist Award
Friends of WESTPEX Award - Best British Commonwealth
Pacific Trophy for Best Traditional Exhibit
Society of Australasian Specialists/Oceania Gold Award

 

Collectors Club of San Francisco -
Reserve Grand and Gold
Classic Colombia
Alfredo Frohlich
also
Donald Dretzke Memorial Award for Best Used Stamps

Court of Honor
Tasmania
Koichi Saito

Gold
Burma during the Japanese Occupation 1942-45
William F. Bennett
also
Michael Rogers Award for Best Asian Exhibit
India Study Circle Award

Royal Cypher Labels, 1701-1922
Dieter Bortfeldt

Prisoners of War: The Experience of New Zealand in European Theatre in World War II
George C. Branam
also
American Association of Philatelic Exhibitors Creativity Award
Jack R. Hughes Award for Outstanding Philatelic Research in Australasia/Oceania

The Valiente SCADTA Issue
Santiago Cruz

Cuba: The Stamps of King Alfonso XIII
Ernesto Cuesta
also
Cuban Philatelic Society of America GoldThe Postal History of the Foreign Mail Issue of Mexico
Richard Daffner

Postage Due Stamps of New South Wales & Victoria
Paul A. Fletcher
also
Society of Australasian Specialists/Oceania Silver

The British and French Post Offices in Cuba (1842-1880s)
Fernando Iglesias
also
Cuban Philatelic Society of America Gold

1920 Victory Issue of New Zealand
Len Jury
also
Felicitations of the Jury

Cuban Straighline Town Markings of the Stampless Era
Yamil H. Kouri
also
COLOMPHIL Award for Outstanding Research and
Investigation of South and Central American Philately
Cuban Philatelic Society of America Gold
Postal History Society Medal

British Occupation of the Central Powers During World War I and its Aftermath
Alfred F. Kugel
 also
American Philatelic Society 1900-1940 Medal of Excellence

Stamps of the Second Spanish Republic (1931-1939)
Arturo Martin de Nicolas

John Davis Post Office in Samoa: The Palm Tree Issue
Martin J. Miller
also
Fellowship of Samoan Specialists Silver

Fighting the Fed in Philadelphia: Independent, Carrier, and Local Posts, 1835-1867
Vernon R. Morris, Jr.
also
San Francisco Pacific Philatelic Society - Margaret Munda Memorial Award of Merit

Faroe Islands Mail, 1758-1948
Geoffrey Noer
also
Al Van Dahl Memorial Award for Best Scandinavian Exhibit

Commercial Zeppelin Mail 1928-1937
Dickson H. Preston
also
American Air Mail Society Award
California Collectors Club Award Best 20th Century Award
German Philatelic Society Gold

British Consular Mail of Madagascar
Erick Reeber

The Human Mastery of Energy
Michael K. Rhodes
also
American Topical Association First
O'Neill Award - Best Topical

D.O. Blood & Co., Philadelphia, 1845-1862
Martin D. Richardson
also
SESCAL Award of Merit
United States Philatelic Classic Society Award

Nauru 1888-1924: German Colonial and British Overprint Periods
Robert C. Stein
also
German Philatelic Society Silver
Society of Australasian Specialists/Oceania Bronze

Hawaiian Numerals: A Plating Study
Keith Steiner
also
American Philatelic Society Pre-1900 Medal of Excellence
Jewels of the Pacific Merit Award - Felicitations of the Jury

Scott and Shackleton in the Antarctic
J. Edgar Williams

Vermeil
Censor Marks, Cachets, & Postal Markings of the Free French 1940-1945
Peter Baker
also
Auxiliary Markings Merit AwardColombia - Primeras Emisiones, 1859-1868
Gian Marco Caruso

Japanese Canadians in World War II
Louis O. Fiset
also
American Philatelic Congress Award for Excellence of Written Text
American Philatelic Society 1940-1980 Medal of Excellence
Feliciations of the Jury

Danish Advertising Booklets: 1927-1934
James A. Gaudet

British New Guinea and Papua: The Official Stamps & Mail 1898-1942
David Hopper

Samoa Express Specialized and Interim Period 1877-1886
Jack R. Hughes

The Traveling Post Offices of Queensland and Victoria
Peter K. Iber

Under the Southern Cross, U.S. Forces Mail in the British Solomon Islands, World War II
Stanley C. Jersey

New Zealand Pioneer Machine Cancellations
Jean Darcy Lee
also
American Association of Philatelic Exhibitors Award of Honor

Switzerland Pro Juventute Usages 1912-1937
Robert Bruce Marsden

Tasmania: Cancellations of the First Allocation Period
David W. McNamee
also
American Association of Philatelic Exhibitors Award of Honor

Antioquia
Alejandro Ortiz

Samoa: New Zealand Occupation 1914-1920
Gernot H. Reiners
also
Fellowship of Samoan Specialists Bronze

Canadian Pioneer & Semi Official Air Mail and Canadian SCADTA
Ray Simrak

Silver
Plate Flaws of the First Berlin Building Series
Stuart Berkowitz
also
American Association of Philatelic Exhibitors Novice Award
American Philatelic Society Research Medal
German Philatelic Society Bronze

Cuban Forces in Angola; 1975-1991
Mark Piper
also
American Philatelic Society Post 1980 Medal of Excellence
Cuban Philatelic Society of America Silver

Cuba - Revolutions and Their Impact on Its Philately
Jack E. Thompson
also
Cuban Philatelic Society of America Silver

Silver-Bronze
Overview of Cuban Official Covers Republic Period 1902-1958
Gerald Vaiser
also
Cuban Philatelic Society of America Silver

Bronze
The Theme of the United States on Cuban Stamps
Ronald Hill
also
Cuban Philatelic Society of America Bronze


 

Non-Competitive
Cuban Insurgents Mail During the Wars of Independence
Yamil H. Kouri

New Zealand Postal Stationery, 1876-1936
Stephen D. Schumann


 

Single Frame

Gold
World War II and Nauru Postal History
Robert C. Stein

Vermeil
American Administration Overprints of 1899
Alvaro Gaspar Garcia
also
Cuban Philatelic Society of America Gold

Silver
Hawaiian Postal Cards
John Kevin Doyle

C of C - Commonwealth of Australia Perfins on the Stamps of Great Britain
David Hopper


 

Single Frame Non-Competitive
Trinidad: The 1885 Postage Due Issue
Paul A. Fletcher